VibroTactile

Home / Produkty / VibroTactile

vibrotactile

VibroTactile to dodatkowy system biofeedbacku wibracyjnego, który jest szczególnie przydatny w ocenie i terapii zaburzeń równowagi.

 

Spodziewasz się telefonu. Jesteś w miejscu, w którym dzwonek połączenia nie jest mile widziany, więc przełączasz urządzenie w tryb wibracji. Kiedy telefon „dzwoni” – nie widzisz i nie słyszysz go – ale dokładnie wiesz gdzie się znajduje. To dzięki mechanoreceptorom rozmieszczonym w Twoim ciele jest to możliwe. To biofeedback wibracyjny.

 

Biofeedback wibracyjny to sprzężenie zwrotne wykorzystujące receptory czuciowe człowieka.

Dostarczenie pacjentowi biofeedbacku w czasie rzeczywistym jest kluczowe dla pacjentów i klinicystów. Kiedy zintegrujesz go z platformą Balance System SD lub przenośną platformą BioSway, opcjonalny system VibroTactile zaoferuje Ci dodatkową formę biofeedbacku, który wykorzysta zmysły i pomoże wykryć niepożądane zmiany w wychyleniu ciała. Używając technologii bezprzewodowej, pas TactileBelt odpowiada wibracjami w sytuacji, gdy pacjent wychyli się poza ustawione przez terapeutę parametry.

  

Dodaj zmysły do terapii

Biofeedback w czasie rzeczywistym to bardzo ważny komponent rehabilitacji równowagi. Najczęściej terapeuci zapewniają pacjentom wskazówki werbalne lub ręczne. Biofeedback wibracyjny bezpośrednio oddziałuje na motorykę, poprawia neuroplastyczność – zwłaszcza w temacie prewencji upadków.

 

Idealny dla oceny i terapii zaburzeń przedsionkowych

Biofeedback wibracyjny pozwala w bezpieczny sposób otrzymać wiadomość zwrotną przy treningu z zamkniętymi oczami, co do tej pory bez pomocy terapeuty było trudne do wykonania lub wręcz niemożliwe. Pacjenci z zaburzeniami przedsionkowymi za bardzo polegają na zmyśle wzroku czy systemach somatosensorycznych. Celem skupienia ich uwagi na układzie przedsionkowym podczas treningu równowagi, konieczna jest eliminacja wskazówek wizualnych. Terapia zaburzeń przedsionkowych zawiera ćwiczenia równowagi, które w połączeniu z biofeedbackiem wibracyjnym, pokazują dużą poprawę w kontroli postawy ciała.

 

Teorie idące za technologią wibracji

Badania i doświadczenia kliniczne dowodzą, że biofeedback wibracyjny stosowany w treningu wychylenia np. na platformie balansowej, może pomóc także w równowadze w innych, bardziej życiowych sytuacjach. Ten typ sprzężenia zwrotnego sprzyja wypracowywaniu nowych, prawidłowych wzorców i reakcji. Technologia ta pochodzi z zastosowań militarnych, gdzie używa się jej aby wzmocnić świadomość przestrzenną pilotów myśliwców bojowych za pomocą czujników wibracyjnych, które wszyte są w kombinezony. Technologię tę z powodzeniem zaadaptowano do treningu równowagi i rehabilitacji.


 Zastosowania:vibrotactile-trening

  • terapia w zaburzeniach przedsionkowych,
  • problemy z balansem po urazach mózgu,
  • udar,
  • neuropatie obwodowe,
  • amputacje,
  • redukcja ryzyka upadku,
  • rehabilitacja seniorów.

Dane techniczne:

  • Wymiary pasa: 71 – 91 cm (S/M), 91 – 122 cm (L/XL)
  • Transmiter: 5V, 50mA, porty RS-232, USB
  • Odbiornik: 5V, 250mA (podczas ładowania), porty: USB, LR-WPAN

Galeria:

 

vibrotactile-zestaw

Zestaw VibroTactile: pas TactileBelt, przystawka LinkBox, okablowanie

Umiejscowienie pasa TactileBelt na ciele

Umiejscowienie pasa TactileBelt na ciele

Bezprzewodowy transmiter LinkBox podłączony do urządzenia Balance System SD

Bezprzewodowy transmiter LinkBox podłączony do urządzenia Balance System SD

Czujniki wibracyjne na pasie systemu VibroTactile

Czujniki wibracyjne na pasie systemu VibroTactile

 


Bibliografia: Whitney SL, Alghwiri A, Alghadir A. (2015). Physical therapy for persons with vestibular disorders. Pubmed.gov, 61-8. doi: 10.1097/WCO.0000000000000162.

Biodex

Firma Biodex Medical Systems Inc. posiada ponad 60 lat doświadczenia w projektowaniu i produkcji urządzeń medycznych i rehabilitacyjnych. Przestrzegamy wielu restrykcyjnych norm jakości, czyniąc urządzenie, które kupisz pewnym partnerem w pomaganiu ludziom. Biodex posiada certyfikaty ISO 9001:2008, ISO 13485:2003, UL 60601-1, EN 60601-1-1-2. W Biodexie nad Twoim zadowoleniem pracuje ponad 200 osób.